Super User
Kategoria:

1. Przeworska Kolej Dojazdowa ( Stacja Bachórz 3,5 km. tunel Szklary 11 km. )

Przeworsk-Dynów", znana też jako przeworsko-dynowska kolejka wąskotorowa) . Kolej słynie z tunelu w Szklarach o długości 602 m - jedynego na kolejach wąskotorowych w Polsce. Są też 2 mosty stalowe nad rzeką Mleczka, jest też wiele mostów 10 - 15 m które są na jednym prześle, jest również most kamienny.
Dodatkową atrakcją jest możliwość przejazdu 4-osobową drezyną motorową na trasie Bachórz-Dynów - Bachórz lub Bachórz-Tunel/Szklary-Bachórz.

2. Bachórzec ( 1,5km. ):

• drewniany barokowy kościół parafialny pw. św. Katarzyny (1760–1763), wzniesiony z fundacji Antoniego z Siecina Krasickiego. Remontowany był: w XIX wieku (m.in. zyskał neobarokowy wystrój malarski wnętrza) oraz po uszkodzeniach I i II wojny światowej. Od 1961 nieużytkowany. W 2000 wyremontowany i zrekonstruowany. Zaliczany jest do zabytków Szlaku architektury drewnianej.
• ruiny zespołu dworskiego Krasickich ze starszą XVIII-wieczną oficyną przebudowaną w XX stuleciu oraz nowszym dworem z 1808. Folwark dworski został przejęty przez władze komunistyczne w 1944.

3. Dubiecko ( 7 km. )

Historia tego miejsca wiąże się z narodzinami dwóch sławnych postaci. To tutaj w 1551 roku urodził się najsłynniejszy polski zabijaka i awanturnik Stanisław Stadnicki, zwany ‘Diabłem Łańcuckim’.
Z kolei w 1735 przyszedł na świat Ignacy Krasicki od 1795 roku Prymas Polski, ale przede wszystkim literacki geniusz, autor słynnych bajek. 

4. Nienadowa ( 9 km. )

Zespół dworsko-parkowy w Nienadowej (gm. Dubiecko)
W XVIII stuleciu miejscowość była własnością Dembińskich. W dworze spędził lata chłopięce, u dziadka Jana Nepomucena Dembińskiego, znany później komediopisarz Aleksander Fredro. 

 5. Nozdrzec ( 20 km. ) :

Pałac został zbudowany na brzegu nadsańskiej skarpy, prawdopodobnie w miejscu starego dworu obronnego zburzonego w 1657 r. Jest budowlą o niejednolitym stylu architektonicznym i łączy elementy późnoklasycystyczne z neogotyckimi i romantycznymi. Po 1920 roku pałac został odbudowany ze zniszczeń I wojny światowej, a w ostatnich latach został poddany gruntownej restauracji i przebudowie po zniszczeniach II wojny światowej. Wokół pałacu zachowały się fragmenty parku. Rosną tu jeszcze stare lipy, miłorząb dwuklapowy, dęby szypułkowe, graby i jesiony. W bezpośrednim sąsiedztwie pałacu znajduje się zabytkowa dworska kaplica z 1889 r., z obrazem Matki Boskiej z dzieciątkiem, oraz przypałacowa oficyna, w której w latach 1945-1994 r. 

6. Obiekty linii Mołotowa ( Odległość do bunkrów 13 km ).

Linia Mołotowa – pas radzieckich umocnień ciągnących się wzdłuż granicy z III Rzeszą, wytyczonej po podziale Polski, dokonanym przez okupantów w 1939 roku na mocy traktatu o granicach i przyjaźni.

7. Zamek w Dąbrówce Starzeńskiej ( 13 km. ) – pozostałości warownej rezydencji z drugiej połowy XVI w. w Dąbrówce Starzeńskiej.

Pierwotną rezydencję wybudowano z cegły i kamienia na wyniosłym tarasie skarpy. Powstała ona na planie prostokąta. Znacznie rozbudowano ją w pierwszej połowie XVII w. Z tego czasu pochodziło północne skrzydło zamku o wymiarach 11 x 25 m, mury obwodowe od zachodu i południa oraz dwie narożne baszty. Kolejna rozbudowa miała miejsce na początku XVIII w., kiedy to uzupełniono wschodnią część murów. W wieku XIX powstało południowe i zachodnie skrzydło mieszkalne. Do dziś przetrwały jedynie fragmenty dwóch baszt, przyziemie trzeciej oraz pozostałości murów budynków mieszkalnych.

8. Krasiczyn  ( 28 km. )

Zamek w Krasiczynie – zamek wybudowany w stylu renesansowo-manierystycznym, pierwotnie zbudowany na przełomie XVI i XVII w. Budowę zamku rozpoczął Stanisław Krasicki. Zamek w Krasiczynie wchodzi w skład zespołu pałacowo-parkowego z XVI wieku. Wtedy to Krasiccy wybudowali tu tą niezwykłą rezydencje nazywaną niekiedy Perłą Renesansu. Zamek ten uważany jest za jeden z największych skarbów architektury renesansowej w całej Europie. Budowniczymi zamku byli Stanisław i Marcin Krasicki. Na uwagę zasługują baszty zamku, które posiadają nawet swoje nazwy : Boska, Papieska, Królewska i Szlachecka symbolujące wartości uznawane przez Krasickich.Dzisiaj w komnatach Baszty Papieskiej  znajdują się głównie sale wystawowe a w jej piwnicach lochy będące atrakcją turystyczną. W Baszcie Boskiej podziwiać możemy niezwykłą kaplicę, znajduje się tu również krypta Sapiechów. Basztę Boską i Papieską oddziela Wieża Zegarowa. Najbardziej okazały wydaje się jednak dziedziniec zamkowy doskonale prezentujący architekturę renesansu. Część zamku udostępniona jest do zwiedzania dla turystów. 

9. Przemyśl ( 38 km. )

Twierdza Przemyśl – forty twierdzy przemyskiej, stanowiącej jedną z większych i ważniejszych twierdz w Polsce, porozrzucane są po całym mieście i okolicznych miejscowościach , potężny zespół obiektów obronnych, jedna z 200 wielkich fortyfikacji stałych istniejących w Europie w 1914 roku oraz trzecia co do wielkości twierdza (po Antwerpii i Verdun). Wyróżnia się jednak wśród nich aż trzema oblężeniami (rzeczy niespotykanej w dotychczasowej historii wojen) oraz najdłuższym okresem oblężenia w oderwaniu od stałego rodzimego frontu (173 dni). Więcej wytrzymały jedynie; francuska twierdza Verdun oraz carska niezdobyta Twierdza Osowiec (203 dni) , które jednak nigdy nie walczyły w całkowitym okrążeniu.

Przemyśl to piękne historyczne miasto w województwie podkarpackim, malowniczo ulokowane nad Sanem, na obu jego brzegach, na południowy wschód od Rzeszowa, niedaleko granicy z Ukrainy

- Zamek Kazimierzowski w Przemyślu, al. 25 Polskiej Drużyny Strzeleckiej 1 - piękna renesansowa budowla na Wzgórzu Zamkowym, zamek gotycki powstał tu w XIV wieku za czasów Kazimierza Wielkiego, w miejscu murowanej romańskiej rotundy i palatium zbudowanych w XI wieku przez Boolesława Chrobrego

- Rynek w Przemyślu - główny plac miasta, który uformował się na nierównym terenie, co dodaje mu uroku i sprawia, że jest wyjątkowy, znajduje się tutaj ciekawa fontanna z niedźwiadkiem

- Wieża Zegarowa w Przemyślu, ul. Władycze 3 - ciekawa, ładnie odremontowana budowla, w której obecnie znajduje się Muzeum Dzwonów i Fajek - oddział Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej. Wieża stoi niedaleko Rynku, przy deptaku przemyskim

- Katedra Przemyska, pl. Katedralny - bazylika archikatedralna Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i Św. Jana Chrzciciela

- Kościół Św. Teresy, ul. Karmelicka - efektowna budowla z wolnostojącą dzwonnicą i klasztorem Karmelitów Bosych w Przemyślu. To najwyżej wzniesiona świątynia w mieście, górująca nieopodal Zamku Kazimierzowskiego i archikatedry, po prawej stronie Sanu

- Kościół Św. Marii Magdaleny, ul. Franciszkańska - wspaniały kościół franciszkański stojący między Rynkiem i soborem, reprezentuje styl rokokowy

- Katedra Grecko – Katolicka Św. Jana Chrzciciela, pl. Katedralny - archikatedra bizantyjsko-ukraińska, kościół obrządku greckokatolickiego w Przemyślu. W zabudowaniach klasztornych znajduje się Muzeum Archidiecezjalne

- Cerkiew i klasztor Matki Bożej Bolesnej w Przemyślu OO. Bazylianów, ul. Salezjańska - pięknie zachowana murowana cerkiew

- Nowa Synagoga w Przemyślu, ul. Słowackiego 15 - nazywana Synagogą Scheinbacha, obecnie mieści się tutaj Biblioteka Miejska

- Synagoga Zasańska w Przemyślu, pl. Unii Brzeskiej 6 - budowla w kiepskim stanie

- Pałac Lubomirskich w Przemyślu - Bakończycach . Wybudowany w latach 1885–1887 przez księcia Hieronima Adama Lubomirskiego, według projektu Maksymiliana Nitscha.


Podziemna Trasa Turystyczna w Przemyślu – połączony w trasę turystyczną zespół dawnych miejskich piwnic oraz kanalizacji, znajdujący się w Przemyślu. stanowiącą połączony ze sobą zespół dawnych piwnic kupieckich, z których najstarsze pochodzą z XV wieku oraz fragmentów miejskiej kanalizacji. Aktualnie w jej skład wchodzą dwukondygnacyjne piwnice pod budynkiem przemyskiego magistratu oraz XVII-wieczny kolektor, biegnący pod Rynkiem oraz ul. Mostową. Wyjście z podziemi znajduje się na płycie rynku. Całość trasy ma ok. 120 metrów, a w najgłębszym miejscu sięga ona 10 metrów poniżej poziomu gruntu. 

10. Bolestraszyce ( 46 km )

Arboretum należy do cennych zabytków przyrody i kultury Polski, spełniającym różnorodne zadania jako: obiekt przyrodniczy, kulturowy, dydaktyczny i naukowy. Pierwotnie utworzone na terenie historycznego założenia dworsko-ogrodowego, w którym w połowie XIX wieku mieszkał i tworzył malarz Piotr Michałowski.
Arboretum powstało w 1975 roku.
W Arboretum w Bolestraszycach zgromadzono kilka tysięcy gatunków, odmian, form roślin w kolekcjach m.in. dendrologicznej, pomologicznej, roślin wodnych, bagiennych, rzadkich, zagrożonych, ginących i chronionych we florze polskiej, roślin z rodziny wrzosowatych oraz szklarniowych, użytkowych i biblijnych. Zgromadzono tu kolekcje roślin wodnych i bagiennych. Na niewielkich areałach utworzono ogródki skalne. W kolekcji roślin szklarniowych gromadzone są gatunki pochodzące z różnych stref klimatycznych, w tym najliczniej z obszaru Morza Śródziemnego.   

11. Łańcut ( 36 km. )

Łańcut słynie w całej Polsce za sprawą wspaniałego, unikatowego kompleksu pałacowo-parkowego, który stanowi znaczącą atrakcję turystyczną w skali całej Europy. Zamek w Łańcucie uważany jest za zabytek najwyższej światowej klasy. Na zespół ten składają się m.in. Muzeum-Zamek, oranżeria, neobarokowy Zameczek Romantyczny, Synagoga, klasycystyczna ujeżdżalnia, Powozownia z pokaźną kolekcją powozów konnych, Stajnie Cugowe. W II połowie XVIII wieku ówczesna właścicielka Łańcuta - Izabela z Czartoryskich Lubomirska, przekształciła fortecę zamkową w zespół pałacowo - parkowy. Pewnie dlatego czasem obiekt ten nazywany bywa zamkiem, a czasem pałacem. 

W Łańcucie znajduje się jedyne w Europie kontynentalnej Muzeum Gorzelnictwa ( Potockich ), działające przy zakładach spirytusowych, których tradycje sięgają 1784 roku.

Synagoga w Łańcucie – synagoga znajdująca się w Łańcucie przy placu Jana III Sobieskiego 16, w pobliżu zamku Lubomirskich i Potockich.

,

Markowa ( 36 km. )
Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej – muzeum w Markowej

Pruchnik (25 km. )
Pruchnik to miejscowość zabytkowa, na uwagę zasługują tu przede wszystkim charakterystyczne drewniane domy z podcieniami z XIX wieku. Cały Rynek przedstawia się bardzo ciekawie, z elementami drewnianej zabudowy konstrukcji przysłupowej. Na Rynku stoi Stary Kufer - ciekawa drewniana budowla kryjąca sklep m.in. z pamiątkami, rękodziełem oraz IT i Kawiarnię Pod Gontem.

Jarosław ( 43 km. )
Jarosław to piękne miasto w województwie podkarpackim, leżące na północ od Przemyśla i na wschód od Rzeszowa, nad Sanem. Już od średniowiecza Jarosław leżał na styku trzech kultur i wyznań: rzymskokatolickiego, grekokatolickiego i judaizmu. Efektem tego są do dzisiaj zachowane ciekawe zabytki sakralne i nie tylko.
Rynek - centralny plac miasta z okazałym Ratuszem, zabytkową średniowieczną studnią i pięknymi renesansowymi kamienicami, to jedna z najpiękniejszych starówek na Podkarpaciu, która dodatkowo zachowała XIV-wieczny układ urbanistyczny. 

Jarosław podziemna Trasa Turystyczna to piwnice i składy kupieckie pochodzące z XV-XVII w. Długość trasy wynosi 150 m, zaś różnica poziomów to 8 m.
Podziemna Trasa Turystyczna znajduje się we wschodniej części jarosławskiego rynku. Składa się ona z kilku podziemnych komór i korytarzy obudowanych cegłą. Jarosław leży na dawnym szlaku handlowym oraz słynie z jarmarków na, które to przyjeżdżali kupcy z Europy i Azji. Jarosławskie podziemia służyły do składowania towarów w rozległych, chłodnych wielopoziomowych piwnicach.

Jarosław – Opactwo
Dawny zespół kościelno-klasztorny pp. benedyktynek - ufundowany został przez właścicielkę miasta Annę Ostrogską, która w 1611 roku sprowadziła z Chełmna do Jarosławia siostry benedyktynki i osiedliła na wzgórzu z drewnianym kościółkiem św. Mikołaja „przy którym niegdyś była fara i miasto wybudowane", czyli wczesnośredniowieczny Jarosław. Zespół obejmuje kościół, klasztor, kapelanię oraz dom gościnny zw. rezydencją dewotek. Otoczony jest murami i basztami.

Kalwaria Pacławska ( 55 km. )
Na południe od Przemyśla, przy granicy z Ukrainą, leży Kalwaria Pacławska - jedno z najczęściej odwiedzanych miejsc pielgrzymkowych w Polsce. Bywa nawet nazywana Jasną Górą Podkarpacia. Kalwaria Pacławska leżąca w Pacławie, na południowo wschodnim skraju Polski, założona została w XVII wieku, na wzgórzu ponad doliną Wiaru, przez Andrzeja Maksymiliana Fredrę, który sprowadził tu franciszkanów. Obecny kościół i klasztor w Kalwarii Pacławskiej pochodzą z lat 1770-75 i reprezentują barok. Już od 1679 roku w sanktuarium kalwaryjskim znajduje się cudowny obraz MB z Kamieńca Podolskiego, słynący łaskami. Każdego sierpnia podczas odpustu u stóp obrazu skupia się kilkadziesiąt tysięcy pielgrzymów. Niedaleko sanktuarium stoją ciekawe domy słupowe, a dalej rozciąga się kalwaria z licznymi kapliczkami połączonymi dróżkami kalwaryjskimi, na których spotyka się pątników.

Fredropol ( 47 km , po drodze na Kalwarię Pacławską )
Zamek Fredrów Na wschodnim krańcu wsi Kormanice znajdują się ruiny zamku, którego budowę w 2 poł. XVI w. przypisuje się Fredrom. W latach 1656-1657 zamek został zniszczony przez Szwedów i wojska Franciszka Rakoczego, a w 1672 r. - przez Tatarów. Zamek oraz powstałe w połowie XVII w. miasto Fredropol pozostało w rękach Fredrów do 1729 r., kiedy to ostatnia właścicielka, Katarzyna Fredro, opuściła posiadłość, która popadała powoli w ruinę.

Arłamów ( 50 km )
Obrósł legendą za PRL-u. Arłamów ma swoją historię sięgającą odległych wieków, ale również tę bliższą, gdy na początku lat 70. ubiegłego stulecia powstał w przepastnych lasach, na wyludnionych po wojnie obszarach południowej części Pogórza Przemyskiego, rządowy ośrodek wypoczynkowy i myśliwski. Tu wypoczywali Edward Gierek i Piotr Jaroszewicz, polowali ich znani goście, jak choćby prezydent Francji Valery Giscard d'Estaigne, prezydent Jugosławii Josip Broz-Tito, przywódca NRD Erich Honecker. Rozległy teren, niemal całkowicie zalesiony obfitował w zwierzynę, więc te polowania były częste. W okresie stanu wojennego, internowano w 1982 roku w ośrodku w Arłamowie przewodniczącego „Solidarności" Lecha Wałęsę. Przez ostatnich kilkanaście lat ośrodek oraz domki myśliwskie w pobliskiej Trójcy były użytkowane turystycznie, trochę z wykorzystaniem dawnej legendy i różnych historycznych elementów – np. pozostawiony w stanie prawie nie zmienionym apartament nr 52, w którym Lech Wałęsa przebywał przez dziewięć miesięcy, do listopada 1982 r.

Sanok ( 51 km. )
Sanok to piękne historyczne miasto w województwie podkarpackim, ulokowane malowniczo w śródgórskiej dolinie Sanu, niedaleko Leska i Rymanowa. Rodowód Sanoka sięga średniowiecza, co widoczne jest w starannie odrestaurowanej Starówce. Niecodzienną atrakcją Sanoka jest Park Etnograficzny Muzeum Budownictwa Ludowego (ul. Rybickiego 3), stanowiący jakby osobną dzielnicę miasta. W Skansenie zobaczyć można najcenniejsze obiekty drewnianej architektury, zgromadzone z regionu Bieszczadów, Beskidu Niskiego i Pogórza.

Sanok Zamek
Zamek Królewski w Sanoku – zamek sięgający swoją historią średniowiecza, obecnie będący siedzibą Muzeum Historycznego, XI-XIII/XIV w. – (okres przynależności Ziemi Sanockiej do Rusi) - na wzgórzu istnieje gród obronny z drewnianą zabudową i cmentarzyskiem, otoczony wodami Sanu, potoku Płowieckiego, wałem ziemnym z ostrokołem i fosą z przerzuconym nad nią zwodzonym mostem 1339 r. – Sanok otrzymuje prawa miejskie nadane przez ruskiego księcia Jerzego II Trojdenowicza 1340-1341 r. – przyłączenie Ziemi Sanockiej przez króla Kazimierz Wielkiego do Korony po 1341 r. – za panowania króla Kazimierza Wielkiego w północnej części wzgórza powstaje średniowieczna warownia złożona z pierwotnego, nie zachowanego do dzisiaj zamku (w którym kilkakrotnie przebywał król, a później książę Władysław Opolczyk), gotyckiej, kamiennej wieży obronnej z więzieniem w partii podziemnej, której pozostałości zostały odkryte w trakcie wykopalisk oraz muru obronnego 2 maja 1417 r. – w zamku odbywa się wesele króla Władysława Jagiełły z trzecią żoną Elżbietę Granowską po 1434 r. – w sanockim zamku wdowieńskie lata spędza czwarta żona króla Władysława Jagiełły Zofia (Sonka), której gościem był w 1440 r. kardynał Zbigniew Oleśnicki 1523-1548 – starosta sanocki Mikołaj Wolski, z polecenia królowej Bony średniowieczny zamek rozbudowuje i zmienia w zachowaną do dziś renesansową rezydencję wraz z zapleczem gospodarczym 1555-1556 r. – zamek należy do węgierskiej królowej Izabeli, siostry króla Zygmunta Augusta, a wdowy po Janie Zapolyi XVII i XIX w. – zamek rozbudowuje się i powiększa o rozebrane w XIX i XX w. skrzydło północne i południowe XIX w. – w czasach zaboru austriackiego wyburzono wszystkie budynki z wyjątkiem zmienionej licznymi przeróbkami i remontami budowli zamkowej. 

Sanok Galeria autorska Zdzisława Beksińskiego - artysty pochodzącego z Sanoka i zamieszkałego tutaj do 1977 roku. Muzeum posiada jedyną w Polsce stałą galerię ponad 100 prac artysty, od wczesnych fotografii, rzeźb i reliefów abstrakcyjnych, po najnowsze obrazy olejne i grafikę komputerową. Początkowo Beksiński zajmował się fotografią artystyczną, potem rysunkiem, rzeźbą, malarstwem abstrakcyjnym i figuratywnym. W każdej z tych dziedzin szedł własną drogą twórczą, szokując nowatorstwem formalnym w pracach abstrakcyjnych i treściowym w figuratywnych.

Zagórz ( 57 km. )
Zagórz to miasto położone w województwie podkarpackim, w odległości około 7 km od Sanoka, u ujścia Osławy do Sanu, na pogórzu Bukowskim. Zagórz stanowi świetną bazę wypadowa w Bieszczady, Ruiny Klasztoru Karmelitów Bosych - opactwo pochodzi z XVIII wieku, do dziś zachowały się jego malownicze ruiny, dostępne dla turystów. 

Lesko ( 66 km. )
Lesko to miasto w województwie podkarpackim, położone malowniczo na prawym brzegu Sanu, na pograniczu Bieszczadów i Pogórza Przemyskiego, między Soliną i Sanokiem. Dlatego Lesko nazywane bywa "Bramą Bieszczad".
Zamek Kmitów w Lesku - budowę rozpoczęto w roku 1538 wzniesiony na wysokim brzegu Sanu z inicjatywy wielkiego marszałka koronnego i wojewody krakowskiego – Piotra Kmity herbu Szreniawa, w miejscu dawnego zamku drewnianego.

Synagoga w Lesku - budowla z przełomu XVI i XVII wieku, zniszczona w czasie II wojny światowej, utraciła funkcje sakralne, odbudowana w latach 1960-63, obecnie mieści galerię sztuki.

 

 

fot. internet:
http://pogorzanin.powiatprzeworsk.pl/images/Kolejka_start/100_6091.JPG
http://fotopolska.eu/foto/576/576648.jpg
http://www.cupik.podkarpackakolej.net/foto/auto/900/600/galeria/tematyczne/14/przeworska-kolej-dojazdowa_22.jpg
http://www.carpatiabiznes.pl/photos/1012/foto.jpg
http://pogorzanin.powiatprzeworsk.pl/images/Kolejka_start/100_4455.JPG
https://static.polskieszlaki.pl/zdjecia/wycieczki/2014-04/2-kx-1397206299.jpg
http://www.polskaniezwykla.pl/pictures/original/277554.jpg
https://thumbs.dreamstime.com/b/kasztel-w-dubiecko-town%C3%A2%E2%82%AC%C5%BE-polska-62728256.jpg
http://muzeumdubiecko.republika.pl/zdjecia/fot_04.jpg
http://zabytki-podkarpacie.pl/dh/upload/120.IMG_5995.jpg
http://atlasrezydencji.pl/wp-content/uploads/2014/05/Nozdrzec.jpg
http://images.polskaniezwykla.pl/user/original/126350.jpg
http://sanfot.com/wp-content/uploads/2017/05/Linia_Mo%C5%82otowa_Bartk%C3%B3wka_H2_02-1024x682.jpg
http://sanfot.com/wp-content/uploads/2017/05/Linia_Mo%C5%82otowa_Bartk%C3%B3wka_H1_02-1024x682.jpg
http://sanfot.com/wp-content/uploads/2017/05/Linia_Mo%C5%82otowa_Paw%C5%82okoma_H3_03-1024x682.jpg
http://sokoliszlak.cba.pl/wp-content/uploads/2017/05/DSC_0744.png
http://1.bp.blogspot.com/-oqz1MixRkzM/VCfC6ZJdf5I/AAAAAAAACbw/IMCttU2hpk4/s1600/Krasiczyn%2B2.JPG  
https://d-pt.ppstatic.pl/kadry/k/r/1/21/bb/560832508541f_o,size,969x565,q,71,h,adf473.jpg
https://static.polskieszlaki.pl/zdjecia/wycieczki/2014-04/zamek-w-krasiczynie-221707.jpg
https://static.polskieszlaki.pl/zdjecia/wycieczki/2015-03/krasiczyn-2.jpg
http://bieszczady.com.pl/wp-content/uploads/2016/03/Brama_Forteczna_02.jpg
http://visit.przemysl.pl/media/photo/2430?size=noresize
http://bieszczader.pl/wp-content/gallery/pogorze-przemyskie/19.jpg
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/2/22/%C5%81%C4%99townia1.jpg
http://www.biznesistyl.pl/_foty_news/178_arboretum_1.jpg  
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/4/49/PL_-_Bolestraszyce_-_dw%C3%B3r_Piotra_Michalowskiego_-_Kroton_001.jpg/800px-PL_-_Bolestraszyce_-_dw%C3%B3r_Piotra_Michalowskiego_-_Kroton_001.jpg 
http://www.radiomaryja.pl/wp-content/uploads/2017/06/muzeum-ulmow-602x321.jpg
https://eholiday.smcloud.net/mapy/zdjecia/big/pruchnik-71.jpg
https://eholiday.smcloud.net/mapy/zdjecia/big/pruchnik-61.jpg
https://static.polskieszlaki.pl/zdjecia/wycieczki/2005-01/jaroslaw-87724.jpg
https://modernarttomaszboruch.files.wordpress.com/2015/06/dsc0033.jpg?w=474&h=315
https://static.polskieszlaki.pl/zdjecia/wycieczki/2014-04/2-hh-1397469280.jpg
http://geoexplorer.blog.pl/wp-content/blogs.dir/1626586/files/2014/04/Podziemia-jaros%C5%82awskie.jpg
http://img1.garnek.pl/a.garnek.pl/019/712/19712301_800.0.jpg/opactwo-siostr-benedyktynek-w.jpg
http://www.101wycieczek.pl/documents/images/obiekty/925e00c3e4e296b23c1c63b4feb8d90b.jpg
http://bankzdjec.net/foto03/kalwariapac03.jpg
https://bankzdjec.net/foto03/kalwariapac07.jpg
https://zamki.res.pl/foto11/fredropol3.jpg
http://www.znaczki-turystyczne.pl/photos/medium/57cd0115bbaed8.06180194.jpg
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/9/9f/Galician_Market_Square_at_Skansen_in_Sanok_%282015%29a.jpg/1200px-Galician_Market_Square_at_Skansen_in_Sanok_%282015%29a.jpg
https://www.globtroter.pl/zdjecia/polska/b206763_polska_podkarpackie_muzeum_budownictwa_ludowego_w_sanoku.jpg
https://media-cdn.tripadvisor.com/media/photo-o/0b/8b/5c/c7/zamek-krolewski-w-sanoku.jpg
http://jas-wedrowniczek.pl/wp-content/uploads/2016/03/san-1024x5161-1024x461.jpg   
http://klimaty.blox.pl/resource/sanok06.jpg
https://www.globtroter.pl/zdjecia/polska/b187614_polska_podkarpacie_sanok.jpg
https://d-pt.ppstatic.pl/k/r/1/da/19/55ca418c874da_o.jpg?1442169161
https://media-cdn.tripadvisor.com/media/photo-s/10/de/8b/5f/ruiny-klasztoru-karmelitow.jpg
https://zamki.res.pl/foto2/lesko24.jpg
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/6/6e/Lesko_-_Town_hall_01.jpg/1200px-Lesko_-_Town_hall_01.jpg
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/5/57/Synagoga_lesko.jpg

 

Super User
Kategoria:

Gospodarstwo Agroturystyczne znajduje się w miejscowości Kosztowa . Miejscowość  położona jest wśród pól i lasów, zabudowa ciągnie się wzdłuż drogi powiatowej. Malowniczo położona miejscowość to atrakcyjne miejsce do dobrego wypoczynku jak i dla grzybiarzy, a także miłośników turystyki pieszej i rowerowej,  kto ochłodzić się chce w czystych wodach Sanu i nasycić oczy pięknem łagodnych stoków Pogórza. 

Główne walory tego terenu to malownicze położenie geograficzne, rzeka San, nieskażone środowisko przyrodnicze, liczne zabytki, szlaki turystyczne. Walory te podnosi ponadto bogata historia, interesujące zabytki architektury i żywy po dzień dzisiejszy folklor.
W odległości ok. 3 km. od zabudowań gospodarstwa  przepływa jedna z najbardziej pięknych i czystych polskich rzek San, to bowiem wymarzona rzeka dla kajakarzy i pontoniarzy. Rzeka na tym odcinku ma jeszcze górski charakter, tworzy malownicze przełomy. San w tym rejonie stwarza również świetne warunki dla wędkarstwa. co jest niewątpliwą  atrakcja dla wypoczynku i wędkarzy. Istnieje możliwość korzystania z plaży ( czas dojazdu ok. 5 min. ). Z Dynowa ( w odległości ok.5 km. ) organizowane są spływy kajakowe.
Dla miłośników zwiedzania okoliczny teren obfituje w wiele ciekawych i atrakcyjnych miejsc wartych zobaczenia osobiście. Na terenie prawie wszystkich okolicznych miejscowości napotkać możemy obiekty lub miejsca, które warto odwiedzić. Okoliczne miejscowości obfitują bogactwem historycznym i przyrodniczym. Zabytki wkomponowane w malowniczy krajobraz stwarzają bardzo dobre warunki dla turystyki. Swój niepowtarzalny urok posiada wiele zakątków kryjących np. przepiękne kapliczki, stare domostwa, krajobrazy lub pomniki będące świadkami historii tych ziem, dlatego proponuję przyjechać i zobaczyć wszystko osobiście.

 Miejsca, które warto zobaczyć na wczasach na Pogórzu Dynowskim i Przemyskim:

W okolicy możliwość zwiedzenia ciekawego zakątka ziemi związanej z miejscem urodzin w Dubiecku Księcia Poetów Ignacego Krasickiego , XVI wieczny zamek zbudowany przez rodzinę Krasickich. Na cmentarzu zachowała się kaplica grobowa Krasickich i Konarskich z pierwszej połowy XIX wieku.  Przy wyjeździe z Dubiecku w kierunku Przedmieścia Dubieckiego stoi murowana cerkiew greko-katolicka z 1727 roku
W sąsiedniej Nienadowej mieszkał i tworzył u swoich dziadków Aleksander Fredro, dwór murowany parterowy wzniesiony w pierwszych dziesięcioleciach XIX wieku. Przy dworze zachowały się dwie oficyny, dwie kordegardy oraz zabudowania gospodarcze. W niedużej odległości od dworu znajdują się młyn oraz gorzelnia ( cały czas czynna ). Przy drodze głównej zwraca uwagę okazały pomnik, który wzniesiono, aby upamiętniał strajk chłopski z 1937 roku.

Kolejną miejscowością jest Bachórzec , zobaczymy aleję dębową prowadzącą do dworu. Jest to dwór murowany na wzór włoski, wybudowany w 1808 roku, należący do dóbr Krasickich. Innym zabytkiem Bachórca jest barokowy, trójnawowy kościół pod wezwaniem św. Katarzyny. Wybudowany został w latach 1760 - 1763 przez Antoniego Krasickiego.
W miejscowości Piątkowa , stoi cerkiew greko-katolicka pod wezwaniem św. Dymitra. Jest to drewniana zrębowa, trójdzielna budowla, której każdą część nakrywa ośmiopolowa kopuła.
W sąsiednim  Bachórzu  zachowany we fragmentach dawny zespół dworsko – parkowy. Powstał on w końcu XVIII w., z inicjatywy ostatnich właścicieli Bachórza - Skrzyńskich . Wielką atrakcję stanowi ciuchcia, kursująca pomiędzy Dynowem a Przeworskiem. Przejeżdża ona przez jedyny w Polsce (602 mb) tunel na kolejach dojazdowych.  – w okresie letnim istnieje możliwość przejazdu kolejką w dawnych wagonach na trasie Przeworsk – Dynów , Stacja kolejki wąskotorowej na trasie Przeworsk – Dynów w Bachórzu, murowana, pochodząca z 1887 r.  aktualnie obok stacji stoją eksponaty muzealne kolejki wąskotorowej,  obok  znajduje się  Karczma Pod Semaforem gdzie można spróbować regionalnych posiłków . w Bachórzu jest Kościół parafialny  wybudowany w latach 1872 – 1873 jak i sa » Wzniesienia „Parasol” i „Klepisko”, na których prawdopodobnie znajdowały się niegdyś grodziska obronne . Nad Sanem prowadzone były wykopaliska archeologiczne pod patronatem Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Po przeciwnej stronie rzeki San jest  wieś Pawłokoma znajduje się tam pomnik upamiętniający ukraińskie ofiary wydarzeń z marca 1945 roku. W 2006 roku w ceremonii odsłonięcia pomnika uczestniczyli prezydenci Polski Lech Kaczyński i Ukrainy Wiktor Juszczenko. Przez Pawłokomę przebiega wzdłuż Sanu „Szlak Nadsańskich Umocnień” tzw. „Linia Mołotowa” widoczne bunkry obronne co jest spora atrakcja dla miłośników militariów.
Kolejna miejscowość to Dąbrówka Starzeńska na jej skraju, na zboczu wzgórza, znajdują się ruiny renesansowego zamku, wzniesionego przez Stadnickich w XVI i XVII w.,. Zamek w ruinę popadł w po drugiej wojnie światowej, kiedy to został spalony. Do dnia dzisiejszego zachowały się jedynie ruiny zachodniego skrzydła z dwiema narożnymi basztami. W sąsiedztwie znajduje się rozległy park krajobrazowy z XVIII i XIX w. oraz neoromańska kaplica grobowa Starzeńskich z końca XIX w.,

Atrakcją przyrodniczą jest Rezerwat Broduszurki utworzony na terenie wsi Winne-Podbukowina i Bachórzec na torfowisku rezerwat torfowiskowy typu przejściowego i wysokiego o nazwie „Brodoszurki". Występująca tu flora jest bogata i różnorodna. Zawiera elementy bagienne, leśne, łąkowe i pastwiskowe. Na szczególną uwagę zasługują zespoły boru bagiennego oraz torfowisk wysokich i przejściowych. Bogata przyroda oraz duża ilość ekosystemów sprzyja występowaniu licznych gatunków zwierząt, kilkudziesięciu gatunków ptaków oraz wielu przedstawicielom płazów i gadów.
Mam nadzieję, że przedstawione walory turystyczne i kulturalne zachęcą do przyjazdu i spędzania czasu w naszym gospodarstwie.

 

Zapraszamy

Super User
Kategoria:

Oferujemy:

Do dyspozycji Gości są 2 domki  .

Domek  3 pokojowy:  2 małe pokoje + salon z możliwością organizacji  imprezy do 20 osób . Kuchnia  w pełni wyposażona w naczynia do gotowania, kompletna zastawa, czteropalnikowa kuchnia gazowa, lodówka, bieżąca woda (ciepła i zimna).  Łazienka : Kabina prysznicowa WC, umywalka.

Domek 2 pokojowy : 2 pokoje . Kuchnia  w pełni wyposażona w naczynia do gotowania, kompletna zastawa, dwupalnikowa kuchnia elektryczna, lodówka, bieżąca woda (ciepła i zimna), stół na ok. 4 osób .  Łazienka : Kabina prysznicowa WC, umywalka.


DOMEK CAŁOROCZNY – OGRZEWANY!!!

Bezpłatny dostęp do bezprzewodowego internetu.

Możliwość wynajęcia lokalu pod imprezy Komunijne, Kawalerskie, Panieńskie  i inne do 40 osób.

Cena*:
10€      40zł - od 1 osoby
50€    200zł - cały domek
dla firm na dłuższy pobyt udzielamy rabatu 

Super User
Kategoria:

Agroturystyka Kosztowa k. Dynowa

Agnieszka Lech 
Kosztowa 24a
37-750 Dubiecko

tel. 607-374-939
e-mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.